AMBERIF 2019 na półmetku

AMBERIF 2019: ZACHWYCAJĄCE OBLICZA BURSZTYNU

Informacja prasowa do pobrania (pdf)

Bursztyn niejedną ma twarz – mogą się o tym przekonać już po raz 26. uczestnicy Targów Amberif. Za nami zachwycający pokaz mody Amber in Fashion i wystawy współczesnej sztuki bursztynniczej, przed nami nowa odsłona spektakularnej Gali GDAŃSK AMBER LOOK. Bursztynowe święto trwa!

470 wystawców z rekordowej liczby 21 krajów, w tym aż 126 z zagranicy – gościnny i otwarty na świat Amberif jest coraz bardziej atrakcyjny dla zagranicznych wystawców. – Firmy te coraz lepiej oceniają rynek polski, więc coraz częściej szukają w naszym kraju kontaktów handlowych. Z kolei Polska jest bardzo silnie identyfikowana z bursztynem, a nasi producenci i projektanci są uznawani za prekursorów nowoczesnego wzornictwa biżuterii z tym kamieniem – dlatego właśnie miłośnicy bursztynu z całego świata zjeżdżają do Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu – podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif.

Uroczystość otwarcia targów stała się okazją do złożenia przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników symbolicznego podziękowania dla nieżyjącego prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza za jego nieocenione zaangażowanie w budowanie marki Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. – Światowa Stolica Bursztynu to ludzie, którzy ją współtworzą. Rozumiał to doskonale Paweł Adamowicz. Dziś, dziękując za jego wizję, pozostajemy w łączności ze wszystkimi, dla których bursztyn jest źródłem inspiracji i rozwoju – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, miłośnik bursztynu, każdego dnia noszący go w klapie marynarki. Odebrana przez niego statuetka, zgodnie z wolą rodziny prezydenta Adamowicza, trafi do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. 

Modowo-bursztynowy akcent na dobry początek targów

Targi rozpoczęły się fantastycznym, zapierającym dech w piersiach modowym akcentem, jakim był pokaz mody i biżuterii z bursztynem Amber in Fashion. Jak łączyć współczesną biżuterię z modą w wersji haute couture, pokazały dwa duety projektantów mody i biżuterii. Maski weneckie z motywami błaznów, goblinów, Słońca i Księżyca rodem z XVIII w. wykonanymi w pracowni Sergia i Massimo Boldrinów stały się dla Joli Słomy i Mirka Trymbulaka inspiracją do stworzenia urzekającej wielobarwnością kolekcji strojów, których idealnym uzupełnieniem była mieniąca się wszystkimi kolorami ceramiki i bursztynu biżuteria autorstwa Doroty Gulbierz – w pokazie La Via Dell’ Ambra. Na przeciwległym biegunie modowym uplasowała się kolekcja Classic zaprojektowana przez markę MichaelAgnes Michała Starosta i Agnieszki Łuszcz z myślą o ceniących elegancję i unikatowy styl kobietach, z którą fantastycznie współgrała biżuteria Pecunia zdobiona antycznymi monetami Domu Mody FORGET – me – NOT. Oba pokazy były efektownym zaproszeniem do zapoznania się z ofertą wystawców, jak również do wzięcia udziału w odbywającej się w piątkowy wieczór Gali GDAŃSK AMBER LOOK jewellery & fashion 2019, gdzie zobaczymy siedem spektakularnych kolekcji przygotowanych wspólnie przez projektantów mody i biżuterii.

Bursztyn w roli głównej

Choć Targi Amberif są miejscem prezentacji najnowszych kolekcji biżuterii złotej i srebrnej, z kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, oferty importerów zegarków oraz producentów, jak również importerów maszyn, narzędzi i technologii złotniczych, to jednak bursztyn jest niezmiennie od lat ich głównym bohaterem. Bursztyn odmieniany przez wszystkie przypadki, nazywany w wielu językach świata i prezentowany na różne sposoby. Spośród nich zdecydowanie największym sentymentem cieszy się biżuteria. – Amberif odwiedzam od kilku lat, ale ta edycja jest dla mnie wyjątkowa: nie mogę oprzeć się wrażeniu, że biżuteria, zwłaszcza artystyczna, nigdy przedtem nie była tak zachwycająca. W porównaniu z ubiegłym rokiem stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i jeszcze lepsza pod względem jakości wykonania. Dla moich odbiorców ma to ogromne znaczenie, ponieważ poszukują oni przede wszystkim przedmiotów pięknych, jakościowych i unikatowych – powiedział Yang Lin z Chin. Jego „odkryciem” na tegorocznym Amberifie są ręcznie wykonywane bursztynowe kamee, zachwycające iluzją wielowymiarowości i perfekcją przejawiającą się w każdym detalu.

Światowe premiery wydawnicze  

Już po raz 9. światową premierę na Targach Amberif miał Trend Book – wydawnictwo systematyzujące makrotrendy stylistyczne. Są one prezentowane na przykładach wybranych nowości wzorniczych zaobserwowanych na światowych targach sztuki i designu, jak również w postaci prac wykonanych na ich podstawie przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu oraz członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, które składają się na wystawę. Autorzy publikacji wyodrębnili pięć najważniejszych trendów: upside-down, vintage tools, urban jungle, translucency i teddy bear – to one będą kształtować charakter przedmiotów użytkowych w najbliższym czasie.

Amberif na miejsce premiery książki Artyści złotnicy. Rozmowy o designie wybrała Maria Magdalena Kwiatkiewicz, współwłaścicielka firmy YES Biżuteria oraz właścicielka imponującej prywatnej kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej oraz biżuterii etnicznej. Publikacja, która stanowi swoistą próbę zatrzymania czasu upływającego w pracowniach złotniczych polskich projektantów, jest zapisem rozmów z wybranymi polskimi twórcami.

Co jeszcze przed nami?

Program imprez towarzyszących 26. edycji Targów Amberif jest niezwykle bogaty i różnorodny. Po emocjach wywołanych premierami publikacji, interesujących wystawach współczesnej sztuki złotniczej oraz seminarium gemmologicznym przygotowanym przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich i Wysoką Radę Bursztynu na temat biżuterii z kamieniami otrzymywanymi laboratoryjnie nadszedł czas na naukowe spojrzenie: seminarium Bursztyn bałtycki – intrygująca żywica oraz konferencji paleontologicznej Owady w zapisie kopalnym. Najmocniejszym punktem programu i swoistym zwieńczeniem imprezy będzie Gala GDAŃSK AMBER LOOK jewellery & fashion 2019, w czasie której zostaną wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów Amberif Design Award oraz Mercurius Gedanensis (obowiązują bilety wstępu). Ostatniego dnia targów ich uczestnicy będą mogli – przedpremierowo – obejrzeć 1. odcinek serialu o polskich bursztynnikach Złoto Bałtyku, który od 2 kwietnia będzie emitowany na kanale History.

Jak widać, bursztyn ma wiele twarzy – warto odkryć i zachwycić się każdą z nich!

Więcej informacji: www.amberif.pl

AMBERIF 2019
termin: termin: 20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00
miejsce: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
dyrektor projektu: Ewa Rachoń  | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134
patronat honorowy: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski,
Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska
partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.