AMBERIF 2017

24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, 22-25 marca 2017

Informacja prasowa (pdf)

PODSUMOWANIE
470 wystawców z całego świata, 6 tysięcy branżowych odwiedzających, wernisaże, warsztaty, seminaria naukowe, panele dyskusyjne i wieczorna Gala Mody i Bursztynu AMBER LOOK trends & styles - Targi AMBERIF dobiegły końca.


AMBERIF – WYDARZENIE ŚWIATOWEGO FORMATU
Wielojęzyczny tłum, wielobarwne odcienie bursztynu oraz najwyżej klasy design - to znaki rozpoznawcze Targów AMBERIF. - W ciągu czterech targowych dni odwiedziło nas ponad 6 tysięcy z 58 krajów. Najliczniejsze grupy przyjechały z Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Chin, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Szwecji, Włoch, Danii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier, Czech, Estonii i Kanady - podsumowała tegoroczną edycję imprezy Ewa Rachoń, dyrektor targów Amberif.
AMBERIF to bez wątpienia największe targi jubilerskie w Europie Środkowo-Wschodniej oraz najważniejsza na świecie wystawa bursztynu. - Organizowana jest z myślą o kupcach. Zarówno dla wystawców, jak i dla zwiedzających to niepowtarzalna okazja do podjęcia nowych biznesowych relacji oraz zawarcia korzystnych kontraktów. Nasze targi dają również możliwość poznania najnowszych trendów wzorniczych, technologii oraz badań naukowców zajmujących się bursztynem - wyjaśnia Ewa Rachoń.

ZASKAKUJĄCY NIEBIESKI BURSZTYN
Na targach AMBERIF dostępne są zaskakujące kolorystyką bryłki bursztynu z Dominikany, Birmy, Meksyku. Tym razem jednak wszystkich zaskoczył piękny, niebieski bursztyn z Sumatry. - Pod wpływem ultrafioletu jest niesamowicie niebieski. Czemu zawdzięcza tę piękną barwę? To trudne pytanie, na które nikt nie udzieli w tej chwili jasnej odpowiedzi. - powiedziała prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz, geolog, wybitna badaczka bursztynu. Jeszcze pierwszego dnia targów, ważąca 150 gramów bryłka błękitnego bursztynu z Sumatry, zakupiona zastała do zbiorów Niemieckiego Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten.

ARTYSTYCZNE OBLICZE TARGÓW ROŚNIE W SIŁĘ
Amberif służy rozwojowi rynku jubilerskiego, wspiera przedsiębiorców i rzemieślników, nie zapomina jednak o twórcach, wiedząc że to działania artystyczne najsilniej stymulują rozwój branży. Dlatego od siedmiu lat na targach swoją premierę ma ważna dla projektantów biżuterii publikacja - TrendBook autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego - wykładowcy gdańskiej ASP, który wraz z grupą studentów definiuje najważniejsze trendy wzornicze, aby potem przełożyć je na projekty wyrobów z bursztynu.
Swoje prace prezentuje na targach kilkudziesięciu artystów w Galerii Projektantów. To do ich rąk najczęściej trafiają ważne, branżowe wyróżnienia. W tym roku spotkać można tu było zarówno Marcina Tymińskiego - laureata międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynem Amberif Design Award, jak i Jarosława Westermarka, którego pierścień, organicznie łączący bursztyn z płatami złota, zdobył Grand Prix Konkursu Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego w kategorii Wzornictwo. Galeria Projektantów to także miejsce dedykowane młodemu pokoleniu twórców: jubilerom stawiającym w zawodzie pierwsze, acz śmiałe kroki.
Swoimi koncepcyjnymi oraz warsztatowymi dokonaniami dzielą się ponadto szkoły artystyczne, w tym studenci pracowni jubilerskich gdańskiej i łódzkiej ASP. Targi stanowią też okazję do prezentacji projektów, realizowanych przez organizacje zrzeszające twórców, jak Grupa 9 (wystawa małych obiektów artystycznych pt. „Transformacja”) czy Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (pokonkursowy zbiór prac łączących srebro z drewnem).

AMBER LOOK TRENDS & STYLES
Awangardowe kreacje, oszałamiająca biżuteria, specjalnie zaprojektowana scenografia - tak prezentowała się w tym roku Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK. Na wybiegu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach 13 pokazów 80 modelek zaprezentowało blisko 200 sylwetek. Stylistyka kolekcji była niezwykle różnorodna. Obejmowała propozycje minimalistyczne - inspirowane kulturami Bliskiego Wschodu i naturą; awangardowe - krojone dla współczesnych, miejskich nomadów; kolorowe i ekstrawaganckie; eleganckie, w tym suknie i biżuteria zaprojektowane dla Izabeli Krzan oraz Kamili Wenderlich - Polek startujących w międzynarodowych konkursach piękności. Ważną częścią Gali były także pokazy zorganizowane przy wsparciu Miasta Gdańsk z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Zaproszeni do projektu projektanci zinterpretowali w swoich kolekcjach pojęcie Wolności.

NAUKA I WAŻNE DLA BRANŻY ODKRYCIA
AMBERIF stwarza rzadką okazję do spotkania cenionych w świecie specjalistów. Jeden z nich, dr Ulrich Henn - dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Gemmologicznego, przedstawił wykład na temat nowych sposobów zmieniania właściwości kamieni szlachetnych oraz metod ich rozpoznawania. W ramach długiego, bo trwającego niemal trzy godziny spotkania, na konkretnych przykładach, w oparciu o ekspertyzy laboratoryjne, omówił techniki służące manipulowaniu barwą, połyskiem oraz stabilnością kamieni szlachetnych i półszlachetnych.
Drugim wyczekiwanym prelegentem była Hui Jiang z Chińskiej Akademii Nauk w Nankinie. Tematem jej wykładu były inkluzje w bursztynie birmańskim. W trakcie prezentacji, bogatej w materiał zdjęciowy, zaprezentowała kilkadziesiąt zidentyfikowanych do tej pory prehistorycznych owadów. Omówiła także głośne w ostatnim czasie znalezisko prof. Bo Wang (także Chińskiej Akademii Nauk), czyli pierwszego, zmumifikowanego w bursztynie birmańskim dinozaura, dokładnie - kawałek jego ogona, pokrytego piórami.

NAGRODY BRANŻOWE
AMBERIF to w końcu moment nagradzania zasłużonych dla branży twórców, przedsiębiorców i uczonych. Laureatem konkursu Bursztynowe Rzemiosło - skierowanego do złotników, organizowanego przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw - został Paweł Rojewski z Warszawy. Tytuł Bursztynnika Roku przyznano pochodzącej z Białorusi, od blisko 40 lat pracującej w kaliningradzkim Muzeum Bursztynu - Zoji Kostiaszowej. Bursztynową Kulę - za najlepszy wzór prezentowany na targach, przyznawaną przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – wręczono Dariuszowi Zarańskiemu tworzącemu pod marką New Age Design.

Kolejne Targi AMBERIF odbędą się za rok w terminie: 21 - 24 marca 2018 r., natomiast jeszcze w tym roku w dniach 31 sierpnia - 2 września 2017 r. odbędą się otwarte dla szerokiej publiczności Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART.

AMBERIF 2017 | www.amberif.pl
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

PATRONI HONOROWI:
Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego
Prezydent Miasta Gdańska

PARTNERZY:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.