AMBERIF 2017

24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, 22-25 marca 2017

Informacja prasowa (pdf)

ZOJA KOSTIASZOWA BURSZTYNNIKIEM ROKU 2016

Tytuł Bursztynnika Roku przyznaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, a wybiera Kapituła składająca się z laureatów osiemnastu poprzednich edycji konkursu. Nominowani do wyróżnienia to osoby pracujące na rzecz i przyczyniające się do rozwoju bursztynnictwa - zarówno naukowcy, jak i popularyzatorzy wiedzy na jego temat, managerowie, artyści, projektanci, jubilerzy.

W tym roku do tytułu nominowanymi zostali:
  • Krzysztof Bondaruk, Dorota Cenecka, Heidemarie Herb – projektanci biżuterii
  • Mariusz Drapikowski – artysta, twórca sztuki sakralnej
  • Giedrus Guntorius – dyrektor targów Amber Trip
  • Zoja Kostiaszowa – pracownik naukowy Muzeum Bursztynu w Kalinigradzie
  • dr hab. Aniela Matuszewska – pracownik naukowy Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Uniwersytetu Śląskiego.
W wyniku głosowania w dwóch turach tytuł Bursztynnika Roku 2016 uzyskała, pochodząca z Białorusi, Zoja Kostiaszowa.

- Tytuł Bursztynnika Roku znaczy dla mnie więcej niż jakakolwiek inna nagroda wręczona mi za pracę na rzecz popularyzacji bursztynu w samej Rosji. Jest cenny, ponieważ o jego przyznaniu zadecydowali koledzy z branży – ci, którzy bursztyn dobrze znają, rozumieją i kochają – skomentowała wyróżnienie przyznane na targach AMBERIF Zoja Kostiaszowa.
Zoja Kostiaszowa bursztynem zaczęła zajmować się 40 lat temu, jak sama przyznaje, całkiem przypadkowo: - W 1979 roku przyjechałam do Rosji. Marzyłam o pracy psychologa, ale nie miałam szansy rozwijania się w tym kierunku. Dlatego podjęłam pracę w Muzeum Historycznym w Kaliningradzie, a los chciał, że placówka otwierała tam właśnie Dział Bursztynu, do którego zostałam oddelegowana. Być może nie był to przypadek, być może było to przeznaczenie. Nie od razu się nim zakochałam, ale pamiętam moment zauroczenia. Było to w trakcie tworzenia wystawy głównej nowego działu. Projektowali ją artyści z Petersburga i to oni wzniecili we mnie miłość do bursztynu - pokazali mi jego najróżniejsze oblicza. To niezwykle bogaty materiał, z którego wyrabiać można rozmaite rzeczy. Tak więc z kaliningradzkim muzeum związana jestem od samego początku – byłam świadkiem powstawania pierwszej jego wystawy o bursztynie, a potem przeistoczenia działu w samodzielne muzeum. O jego rozwój staram się nieustanie do dziś.


Zoja Kostiaszowa zajmowała się Kaliningradzkim Kombinatem Bursztynu, bursztynem w sztuce XVI-XVIII w., uczestniczyła w rekonstruowaniu Komnaty Bursztynowej, badała współczesną historię złóż bursztynu bałtyckiego na półwyspie Sambijskim oraz problemem jego imitacji. Jest autorką monografii „Historia Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynu” oraz około 100 artykułów naukowych i popularno-naukowych o bursztynie, opublikowanych w Rosji, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Hiszpanii i na Litwie. Od 2009 jest redaktorem naczelnym rocznika naukowego „Bałtycki bursztyn. Nauka. Kultura. Gospodarka” wydawanego przez Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Zajmuje się organizowaniem konferencji naukowych, warsztatów oraz wystaw. W latach 2004-2009 była kuratorem Międzynarodowego Biennale sztuki z wykorzystaniem bursztynu - Ałatyr.
W Polsce ściśle współpracowała z prof. Wiesławem Gierłowskim oraz prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz, której książkę pt. „Bursztyn w Polsce i na świecie” przetłumaczyła na język rosyjski. Od 2013 roku jest członkiem Światowej Rady Bursztynu, powołanej przez Prezydenta Miasta Gdańska.
Obecnie Zoja Kostiaszowa przygotowuje publikację książki, w której podsumuje wieloletnie badania nad bursztynem sambijskim. Stara się także o wyposażenie kaliningradzkiego Muzeum Bursztynu w centrum paleontologiczne oraz laboratorium.

więcej informacji: amberif.pl; facebook

AMBERIF 2017 | www.amberif.pl
Termin: 22-24 marca, godz. 10.00-18.00 | 25 marca, godz. 10.00-17.00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

PATRONI HONOROWI
Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

PARTNERZY
Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.