AMBERIF 2017

24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, 22-25 marca 2017

Informacja prasowa (pdf)

AMBERIF DESIGN AWARD – co mówią laureaci
Peryferia - to one były tematem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynem Amberif Design Award. Obrała go Barbara Schmidt - dyrektorka Akademii Wzornictwa w Monachium, ekspertka w zakresie współczesnego designu, pełniąca funkcję kuratora gdańskiego konkursu od 2015 roku.
- Hasło przewodnie konkursu rzuca światło na teren pomiędzy tym co znane i utrwalone, a tym co swobodne i jeszcze niezdefiniowane. W podróż w ten trudny do określenia obszar wybrało się międzynarodowe grono artystów z 25 państw. Niektórzy, interpretując pojęcie peryferii w niezwykle kreatywny sposób posłużyli się światłem, barwą oraz teksturą bursztynu
- skomentowała tegoroczne wyniki konkursu Barbara Schmidt.
Przewodniczącym jury został Stephan Bottomley - uznany projektant biżuterii, dyrektor programowy studiów jubilerskich na Uniwersytecie w Edynburgu. W ocenie towarzyszyło mu czterech cenionych w branży ekspertów: Ramon Puig Cuyas - kierownik katedry biżuterii w szkole złotniczej Escola Massana w Barcelonie; Inger Wästberg - kolekcjonerka, znawczyni i promotorka biżuterii skandynawskiej; Aleksandra Moskwa - specjalistka w zakresie marketingu w mediach społecznościowych, pasjonatka nowych mediów, technologii i sztuki; Arkadiusz Wolski - twórca, projektant przedmiotów użytkowych, w tym biżuterii.
Międzynarodowy charakter konkursu odzwierciedlił w tym roku nie tylko skład komisji konkursowej, ale i grono nagrodzonych twórców. Jury wyselekcjonowało 16 najlepszych spośród 124 nadesłanych prac - pięć z Polski i Włoch, dwie z Francji i Niemiec, jedną z Czech oraz jedną z Iranu.

Nagrodę główną - w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska - otrzymał wielokrotnie nagradzany na gdańskich targach Marcin Tymiński.
- W mojej pracy bursztyn stanowi centrum, peryferia zaś utkane zostały z polimerów, tworzą pewnego rodzaju naleciałość wokół jądra, są nierównomierne, dopiero się tworzą i powoli formują - powiedział o swoim dziele laureat konkursu.
Pierścień Tymińskiego doceniony został właśnie za wyrafinowane zestawienie materiałów: bursztynu bałtyckiego, polimeru i stali, a także za sposób wykorzystania naturalnego światła, które przenika jego nierównomierną powierzchnię. Jury jednogłośnie wskazało pracę, jako zasługującą na zajęcie pierwszego miejsca.

Nagrodę bursztynową - 1 kg bursztynu, ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - otrzymała pochodząca z Francji, a studiująca projektowanie biżuterii w Le Arti Orafe Jewellery School we Florencji - Annelisa Mercier. Jury określiło jej pracę jako przykład intuicyjnego i wrażliwego potraktowania niezwykłego materiału, jakim jest bursztyn.
- Peryferia zdefiniowałam prostym obrazem, kilkoma przylegającymi do siebie twarzami, skierowanymi ku centrum. Te twarze są zaciekawione, ale też domagają się akceptacji - tłumaczyła artystka.

Nagroda srebrna - 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. - trafiła w ręce Susanne Elstner, autorki naszyjnika wykonanego z kawałków zwęglonego drewna oraz bursztynu.
- Drzewo i żywica to dwa materiały doskonale nam znane, powszechnie dostępne, ale niekoniecznie cenione. Żywica zwiększa swoją wartość, gdy odrywa się od drzewa i niknie pod ziemią, tzn. wnika w obszar peryferyjny. Węgiel podobnie – powstaje na skutek spalenia drewna, gdy to traci swoją naturalną strukturę, stając się chropowatym i kruchym. Naszyjnik ponownie łączy te dwa materiały ze sobą. To symboliczny powrót do centrum, do sytuacji wyjścia – mówiła o swojej pracy artystka.
Jury doceniło kontrast pomiędzy organicznymi materiałami, z jakich wykonana została praca, w szczególności zaś ich różnice kolorystyczne. Zauważyło również, że obróbka drewna sugeruje interesujący ruch naszyjnika, uwydatniony przy noszeniu na ciele.

Nagrody wręczone zostały laureatom konkursu w trakcie uroczystej Gali AMBER LOOK trends & styles 2017, zorganizowanej przez Międzynarodowe Targi Gdańskie w Teatrze Szekspirowskim.

więcej informacji:
amberif.pl, facebook


AMBERIF 2017 | www.amberif.pl
Termin: 22-24 marca, godz. 10.00-18.00 | 25 marca, godz. 10.00-17.00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

PATRONI HONOROWI
Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

PARTNERZY
Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.