AMBERIF 2017

24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, 22-25 marca 2017

Informacje prasowe (pdf)

FLUORESCENCYJNY, BŁĘKITNY BURSZTYN Z SUMATRY

Bursztyn bałtycki jest zdecydowanym faworytem targów Amberif, ale nie jedynym.

- Od kilku lat liczba wystawców oferujących bursztyn spoza Europy rośnie. Dostępne są bryłki z Dominikany, Birmy, Meksyku, Indonezji. Zaskakują różnorodną kolorystyką, począwszy od zieleni i żółci, poprzez pomarańcz i czerwień, na brązie kończąc. W tym roku w sposób szczególny zaskoczył nas wszystkich niebieski bursztyn z Sumatry - mówi Ewa Rachoń, dyrektor targów Amberif.

- Bursztyn z Indonezji potrafi występować w różnych odcieniach niebieskiego. Spotykamy granatowe, niebieskie, najrzadsze zaś charakteryzuje barwa ciemnobłękitna - powiedział dr Robert Girulski, gemmolog ze Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, prezentujący bursztyn sumatrzański na jednym ze stoisk.

Ważąca 150 gramów bryłka błękitnego bursztynu z Sumatry, wydobyta na południu wyspy, w okolicach miasta Palembang, jeszcze pierwszego dnia targów zakupiona zastała do zbiorów Niemieckiego Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten.

- Piękny jest bursztyn z Indonezji, zupełnie inny niż nasz bałtycki. Charakteryzuje go silna fluorescencja, choć spotykamy ją także w innych bursztynach - dominikańskim na przykład, a nawet bałtyckim, gdzie objawia się w postaci lekkiego odblasku. Bursztyn z Sumatry pod wpływem ultrafioletu jest niesamowicie niebieski. Czemu zawdzięcza tę piękną barwę? To trudne pytanie, na które nikt nie udzieli w tej chwili jasnej odpowiedzi. Wskaźnik UV w żywicach jest przedmiotem moich obecnych badań, na temat których nie chcę się jeszcze wypowiadać - powiedziała prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz - geolog, wybitna badaczka bursztynu.