AMBERIF 2017

24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, 22-25 marca 2017

Informacja prasowa (pdf)

22 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku ruszy 24. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF – największej na świecie wystawy bursztynu. W ciągu czterech dni ponad 470 wystawców z 18 krajów zaprezentuje najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Organizatorzy spodziewają się ponad 7 tys. gości z całego świata. Wydarzeniem modowym targów będzie piątkowa Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles. Świat nauki poruszy informacja o odkryciu pierwszego, zmumifikowanego w bursztynie fragmentu dinozaura.

TU RODZĄ SIĘ TRENDY / AMBERIF 2017
Targi AMBERIF to jedno z wiodących w Europie spotkań branży jubilerskiej. Swoją ofertę pokaże ponad 470 wystawców z 18 krajów, w tym zarówno małe pracownie, jak i duże firmy jubilerskie: producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, kolorowymi kamieniami i diamentami. – Najwspanialsze rzeczy zdarzają się na styku kultur – i takim właśnie miejscem jest Amberif. W propozycjach projektantów wyczuwa się inspiracje dalekim wschodem, głęboką znajomość rodzimych surowców, szturmem wchodzą nowe technologie. Uwagę zwraca liczniejsza niż zwykle reprezentacja producentów luksusowych zegarków oraz przedstawicieli dynamicznie ewoluującego sektora technicznego: maszyn, narzędzi i nowych technologii złotniczych – zauważa Ewa Rachoń, dyrektor projektu.
Tradycyjnie podczas targów AMBERIF swoją premierę będzie miał wyjątkowy album autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego Trend Book 2017+, systematyzujący aktualne trendy w biżuterii i wzornictwie. Galerię Projektantów, doskonale znaną miłośnikom odważnego, nowatorskiego wzornictwa, ponownie zagospodarują artyści-plastycy.

SENSACYJNE PIÓRA DINOZAURA
AMBERIF to również szereg wydarzeń artystycznych, naukowych i popularyzatorskich: prezentacje najnowszych odkryć, branżowe seminaria, warsztaty, wernisaże, wystawy, premierowe publikacje, a także rzadka okazja do spotkania z cenionymi na świecie specjalistami. Jeden z nich, dr Ulrich Henn - dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Gemmologicznego, przedstawi nowe sposoby zmieniania właściwości kamieni szlachetnych i metody ich rozpoznawania. O głośnym znalezisku prof. Bo Wang z Chińskiej Akademii Nauk w Nankinie - pierwszym dinozaurze zmumifikowanym w bursztynie birmańskim - opowiedzą z kolei dr Jacek Szwedo z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Hui Jiang z Chińskiej Akademii Nauk. Doskonale zachowany fragment ogona dinozaura jest wielkości zapałki, a pokrywają go długie, rozgałęzione pióra (co istotne - w bursztynie najdrobniejsze szczegóły zachowane są trójwymiarowo).

TWÓRCZE PERYFERIA / AMBERIF DESIGN AWARD
Już po raz 21. oficjalnie ogłoszony zostanie werdykt prestiżowego Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Peryferia to temat przewodni, jaki nadała mu kuratorka Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium. – Międzynarodowe grono artystów z 25 państw, w imponującej liczbie 124 osób, wybrało się w podróż w ten trudny do określenia obszar, badając jego granice. Niektórzy z nich, interpretując pojęcie peryferii, posłużyli się światłem, a także barwą i teksturą bursztynu w niezwykle oryginalny sposób – skomentowała nadesłane prace Barbara Schmidt. Pomysły twórców oceniło międzynarodowe jury złożone z cenionych w branży ekspertów. Laureatami Amberif Design Award 2017 zostali: Marcin Tymiński /Polska/ - Nagroda Główna, Annelisa Mercier /Francja/ - Nagroda Bursztynowa i Susanne Elstner /Niemcy/ - Nagroda Srebrna. Nagrodzone oraz wyróżnione prace opublikowane zostaną w katalogu targowym, a także zaprezentowane podczas targów AMBERIF na wystawie pokonkursowej.

BURSZTYN NA WYBIEGU / AMBER LOOK
Szczególnie wyczekiwanym wydarzeniem jest zawsze Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles. To crème de la crème targów AMBERIF. W piątkowy wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność obejrzy jedenaście kolekcji przygotowanych przez polskich projektantów ubrań we współpracy z twórcami biżuterii z bursztynem. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest ceniony polski projektant mody - Michał Starost. Galę poprowadzi Conrado Moreno.

LAURY
Podczas targów przyznawane są prestiżowe nagrody w konkursach:
  • Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego – konkurs Mistrzostwa Jubilerskiego dla Wystawców z Grand Prix w formie statuetki ufundowanej przez Ministerstwo Rozwoju w kategorii wzornictwo oraz Złotym Medalem Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich w kategorii mistrzostwo jubilerskie
  • Bursztynowe Rzemiosło – konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw
  • Bursztynnik Roku oraz Amber Business Partner – tytuły przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które z bursztynem pracują, promują go, badają i kolekcjonują w sposób wykraczający poza ramy własnej firmy
  • Bursztynowa Kula – nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Targi AMBERIF mają charakter branżowy i dostępne są wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską, gemmologią i sztuką użytkową.

więcej informacji: amberif.pl, facebook

AMBERIF 2017 | www.amberif.pl
Termin: 22-24 marca, godz. 10.00-18.00 | 25 marca, godz. 10.00-17.00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

AMBER LOOK trends & styles 2017
Termin: 24 marca, godz. 20.00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1
Bilety w cenie 50 zł w sprzedaży po uprzedniej rezerwacji e-mail: gala2017@mtgsa.com.pl, zakup zarezerwowanych biletów w trakcie AMBERIF, w dniach 22-23.03 w godz. 10.00-18.00, w dniu 24.03 do godz. 14.00| kasa AMBEREXPO, hol A

PATRONI HONOROWI
Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

PARTNERZY
Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.