Strefy 2020STREFA: TOP AMBER
Wychodząc z założenia, że „wiele trzeba zmienić, aby wszystko mogło zostać po staremu” dokonaliśmy znaczącej rearanżacji przestrzenni wystawienniczej w hali A – tradycyjnie zwanej „bursztynową”. W jej centrum wyodrębniona została specjalna strefa pn.: Top Amber gdzie swoje stoiska ulokowało 25 największych i najbardziej renomowanych firm bursztynniczych. Nowa urbanistyka ciągów komunikacyjnych, zwiększona powierzchnia stoisk oraz ich indywidualna zabudowa, a także partycypacja wystawców w działaniach promocyjnych mają cel jednoznacznie projakościowy. Liczymy, że dzięki podwyższonym standardom funkcjonalnym i stylistycznym, koncentracji w jednym miejscu produktów cechujących się perfekcyjnym rzemiosłem oraz innowacyjnym wzornictwem ułatwimy budowę wspólnej marki Bursztyn Bałtycki, na czym skorzystają wszyscy wystawcy Amberifu, a strefa Top Amber będzie miała „moc przyciągania” kolejnych wystawców.

Dyskusja o właściwie adresowanej promocji bursztynu - jako oryginalnego i nacechowanego symbolicznymi znaczeniami materiału jubilerskiego - toczy się nieustannie. Najistotniejszym argumentem w owej strategii jest wysoka jakość i właśnie takie produkty bursztynnicze staramy się wyodrębniać, systematyzować i promować – także poprzez tematyczny układ stref w poszczególnych przestrzeniach targowych, w nadziei na to, że po wyjątkową biżuterię z bursztynem wciąż będą przybywać do Gdańska kupcy z całego świata.

Spodziewamy się, że wspólny wysiłek organizatorów oraz wystawców strefy Top Amber spotka się z akceptacją odbiorców poszukujących kolekcji spełniających najwyższe wymagania jakościowe i stanie się jednocześnie rozpoznawalnym sygnifikantem Światowej Stolicy Bursztynu.

ZŁOTO I SREBRO NA AMBERIFIE
Ponad połowa z niemal 240 wystawców Amberifu to producenci oryginalnej biżuterii ze srebra i złota, kamieni jubilerskich, zegarków, akcesoriów modowych. Nie brakuje tu także wiodących importerów oraz przedstawicieli najważniejszych ośrodków produkcji jubilerskiej na świecie: Włoch, Turcji, Niemiec oraz krajów Dalekiego Wschodu, co powoduje, że gdańskie targi są jedną z największych i najważniejszych imprez branżowych w Europie Centralnej i Wschodniej.

Wyróżnikiem targów jest licząca się obecność polskich producentów biżuterii srebrnej, których produkcję charakteryzuje niezwykła różnorodność wzornictwa oraz umiejętne łączenie seryjnych technologii produkcji z wciąż w Polsce docenianą i kultywowaną pracą ręczną wykwalifikowanych rzemieślników. Polska produkcja odznacza się również krótkimi seriami i szybkim łańcuchem dostaw. Tu z pewnością doświadczysz co znaczy wyrażenie „Polskie Srebro”.

Pożądanym uzupełnieniem oferty targowej jest obecność wystawców biżuterii ze złota, oferujących zarówno ekskluzywne kolekcje w najwyższej jakości, jak i podstawowe produkty jubilerskie: obrączki i łańcuszki. Dzięki tak zdywersyfikowanej ofercie właściciele sklepów jubilerskich mogą kompleksowo zaopatrzyć się w oryginalne produkty złotnicze w każdym segmencie rynku.

Amberif to także największy w Polsce przegląd urządzeń, narzędzi, półfabrykatów, surowców czy materiałów do produkcji jubilerskiej; uzupełnieniem oferty są także certyfikowane diamenty i kamienie jubilerskie z całego świata. W specjalnie dedykowanej strefie przedstawiciele najważniejszych światowych producentów oraz polscy wytwórcy prezentują również najnowsze rozwiązania w zakresie cyfrowych metod generowania prototypów, druku 3D, zaawansowanych technologii CAD/CAM i specjalistycznego soft-ware’u do projektowania biżuterii.

GALERIA PROJEKTANTÓW
Szczególnie ważną przestrzenią targów Amberif jest Galeria Projektantów. W tym roku postanowiliśmy wyeksponować ją szczególnie, aranżując przestrzeń wystawienniczą w sposób atrakcyjny dla zwiedzających. Biżuteria autorska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wizerunkowo hitów eksportowych polskich przemysłów kreatywnych. Wśród niezwykle różnorodnej oferty ponad 50 designerów zawsze można znaleźć obiekty wyjątkowe, unikatowe, wykraczające poza rutynę sklepów jubilerskich.

Targi Amberif starają się również inspirować najmłodszą generację projektantów, wyszukiwać „młode talenty” i wspierać ich wystawiennicze debiuty w nadziei, że ich obecność na targach stanie się pierwszym krokiem nie tylko w karierze artystycznej, ale także zapewni sukces komercyjny. Corocznie w Galerii Projektantów gościmy kilkoro twórców, którzy właśnie u nas pokazują swoje start’up-owe kolekcje i cieszymy się, że możemy pomóc im w nawiązywaniu pierwszych kontaktów (i kontraktów).

W Galerii Projektantów zlokalizowaliśmy również wystawy szkół i uczelni artystycznych, które uwzględniają w swoich programach kształcenia projektowanie biżuterii lub złotnictwo. Prezentacje prac semestralnych i dyplomowych są zawsze odświeżającym impulsem, który wskazuje kierunek ewolucji współczesnej sztuki złotniczej. Liczymy, że spośród studentów i absolwentów łódzkiej, gdańskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych rekrutować się będą przyszli twórcy unikatowej biżuterii, a także projektanci coraz skuteczniej współpracujący z przemysłem jubilerskim.

Zapraszamy także do odwiedzenie wystawy Galerii Sztuki w Legnicy – ważnego ośrodka dokumentacji artystycznego złotnictwa, stoiska Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, przedstawicieli fachowej prasy i specjalistycznych portali oraz do bezpośrednich spotkań i inspirujących rozmów z artystami, projektantami, twórcami wyjątkowych kolekcji autorskich.