Znamy laureatów konkursu AMBERIF DESIGN AWARD 2019

AMBERIF DESIGN AWARD ROZSŁAWIA BURSZTYN NA CAŁYM ŚWIECIE!

Informacja prasowa do pobrania (pdf)

Na tegoroczną, 23. edycję Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 117 artystów z 28 krajów nadesłało 147 prac. To imponujący wynik!  - Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by prace na konkurs nadeszły z tak wielu krajów, i nigdy też nie zdarzyło się, żeby w pierwszej trójce laureatów nie znaleźli się polscy twórcy - tak wyniki konkursu podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif. Nagrody i wyróżnienie powędrowały do artystów z Meksyku, Niemiec i Chin.

Prace - w formie rysunków, projektów wykonanych technikami komputerowymi oraz zdjęć gotowej biżuterii przeznaczonej do zdobienia różnych części ciała - nadesłali nie tylko twórcy biżuterii i projektanci, ale także rzeźbiarze. Zadowolenia nie kryła kuratorka konkursu Barbara Schmidt. - Zachwyt bursztynem zatacza coraz szersze kręgi i zdaje się być naprawdę ciekawym źródłem inspiracji dla artystów - zauważyła.

Międzynarodowe jury Konkursu stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem. - W ocenie braliśmy pod uwagę przede wszystkim użycie bursztynu, oryginalność pracy, jej koncepcję, sposób wykonania i zgodność z tematem konkursu - wyjaśniła Jurgita Ludavičienė, krytyczka sztuki, kuratorka, profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. - Nagrodzone prace są konceptualne, oryginalne i dobrze wykonane - dodała. - To bardzo ważne, zwłaszcza że z pewnością staną się one inspiracją dla uczestników konkursu Amberif Design Award w kolejnych latach. Obok Ludavičienė w jury zasiedli również:

 • Christianne Weber-Stöber – historyk sztuki, badaczka biżuterii, dyrektor generalny Stowarzyszenia Sztuki Złotniczej w Hanau (Niemcy)
 • David Huycke – artysta złotnik, profesor w PXL-MAD School of Arts Hasselt oraz Wydziału Architektury i Sztuki na Uniwersytecie w Hasselt (Belgia)
 • Sofia Björkman – artystka jubilerska i kuratorka projektów z dziedziny złotniczej (Szwecja)
 • Sara Gackowska – artystka tworząca biżuterię i sztukę wizualną (Polska).

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 • NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska (10.000 zł):
  Alberto Dávila Quesada / Meksyk
  UZASADNIENIE: Odważna interpretacja hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu. 
 • NAGRODA BURSZTYNOWA ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (1 kg bursztynu): 
  Martin Radt / Niemcy
  UZASADNIENIE: Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki. 
 • NAGRODA SREBRNAufundowana przez KGHM Polska Miedź (1kg srebra):
  Laurent Brune / Niemcy
  UZASADNIENIE: Praca ta ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.
 • WYRÓŻNIENIE:
  Wenzho Lin / Chiny
  UZASADNIENIE: Niezwykle poetycki pomysł, gdzie mucha, zwykle uwięziona w bryłce bursztynu, tu zostaje schwytana na „taśmie filmowej”. Łącznik między przeszłością a przyszłością.

Ponadto do publikacji w katalogu targów Amberif 2019 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 17 prac autorów pochodzących z różnych krajów europejskich, Chin i Korei Południowej.

więcej informacji: www.amberif.pl

AMBERIF 2019

termin:  20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00
miejsce: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
dyrektor projektu:  Ewa Rachoń  | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134
patronat honorowy: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska
partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.