Jury i kurator 23. międzynarodowego konkursu Amberif Design Award

Sofia Björkman,
jewellery artist, Stockholm, Swede
Sofia Björkman ukończyła University of Arts 1998. Rok później uruchomiła galerię i pracownię autorską współczesnej biżuterii PLATINY. Od tego czasu pracuje jako artystka jubilerska i kuratorka projektów z dziedziny złotniczej. Występuje na całym świecie - w Europie, USA, Brazylii, Nowej Zelandii, Chinach i innych krajach. Współpracuje z artystami, kuratorami, galeriami, muzeami i instytucjami kultury, prowadzi wykłady i warsztaty. Jest członkiem zarządu międzynarodowej organizacji AJF-Art Jewellery Forum i Konsthantverkscentrum - Szwedzkiego Centrum Sztuki i Rzemiosła.
 
Sara Gackowska,
jewellery & visual artist, designer
Mieszka i pracuje w Polsce. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studiowała również biżuterię w Saimaa University of Applied Sciences w Finlandii oraz w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Europie, Ameryce, Azji i Kanadzie.
Jej niekonwencjonalne i oryginalne rozwiązania zostały docenione na arenie międzynarodowej: finalistka LOEWE CRAFT PRIZE 2018, selekcja do wystawy Schmuck 2017, nagroda Mari Funaki Award for Contemporary Jewellery 2014, Grand Prix w konkursie Amberif Design Award 2012, Stypendium "Młoda Polska 2017" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
prof. David Huycke,
Hasselt University, Belgium
David Huycke (ur. 1967) artysta belgijski, jest jednym z najważniejszych współczesnych złotników. Najpierw wyrobił sobie nazwisko dzięki swoim zestawom naczyń, prostemu projektowi i subtelnemu użyciu materiałów i jest najbardziej znany ze swojego innowacyjnego podejścia do tradycyjnej techniki granulacji. David pracuje jak naukowiec lub alchemik, odlewając i łącząc w moduły pozornie nieistniejące i niemożliwe do realizacji koncepcje, ryzykując rozbiciem czy destrukcję. Ostatecznie te pomysły i eksperymenty są rozwijane w obiekt, w którym zastygają w bezruchu i nabierają naturalnej oczywistości, jak gdyby praca nie mogła być wykonana w żaden inny sposób.
Prace Davida Huycke można oglądać w galeriach i muzeach na całym świecie. Można je oglądać w stałych kolekcjach, takich jak w Design Museum Gent, V & A London, Deutsches Goldschmiedehaus Hanau, Indianapolis Museum of Art oraz w wielu innych kolekcjach. W 2007 roku otrzymał Bawarską Nagrodę Państwową za Współczesne Rzemiosło, przyznaną przez IHM w Monachium. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora sztuk za projekt badawczy : Re-Thinking Granulation, dotyczący artystycznej aktualności starożytnej techniki granulacji.
David Huycke jest profesorem PXL-MAD School of Arts Hasselt oraz Wydziału Architektury i Sztuki na Hasselt University.
 
Dr. Jurgita Ludaviciene,
krytyk sztuki, kurator, redaktor i wydawca, doc. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 1993 roku opublikowała wiele artykułów na temat współczesnej biżuterii na Litwie. Kurator licznych wystaw litewskiej biżuterii na Litwie i za granicą. Kurator i organizator projektu METALOfonas - Współczesnego Biennale Sztuki Metalowej w Wilnie.
Od 2003 r. członek jury w AmberTrip - międzynarodowej wystawie bursztynu w Wilnie.
Główny przedmiot - współczesna litewska biżuteria i wyroby z bursztynu.
 
Dr Christianne Weber Stöber,
historyk sztuki i badaczka biżuterii, liczne publikacje poświęcone współczesnej biżuterii oraz projektom przestrzennym i płaskorzeźbie. Publikacje o biżuterii, modzie, sztućcach, skoncentrowane na XX / XXI wieku.
Od 1989 r. Dyrektor generalny Stowarzyszenia Sztuki Złotniczej w Hanau, stowarzyszeniem non-profit promującym projekty złotnicze i srebrne na poziomie krajowym i międzynarodowym. Priorytetem jest promocja młodych artystów poprzez konkursy, wystawy i publikacje.
Od 2006 roku jest dyrektorem niemieckiego Domu Złotników, którego ekspozycja kładzie nacisk na współczesną biżuterię oraz płaskie i przestrzenne projekty.
www.gfg-hanau.de
 
Barbara Schmidt – kurator konkursu
Absolwentka Wydziału Wzornictwa w Zeichenakademie Hanau oraz Wydziału Zarządzania Wzornictwem na Uniwersytecie Środkowej Anglii w Birmingham. Od ponad 20 lat specjalizuje się we wzornictwie, szczególnie w obszarze konceptualizacji, zarządzania i kształcenia. Jako uznany ekspert, Barbara Schmidt świadczy usługi konsultingowe, organizuje warsztaty i seminaria oraz prowadzi wykłady w języku angielskim i niemieckim. Inicjuje i koordynuje rozmaite projekty wystawiennicze i konkursowe, m.in. konkurs o nagrodę Inhorgenta Innovation Prize. Od 2005 r. Barbara Schmidt kieruje Akademią Wzornictwa (Akademie für Gestaltung und Design der Handwerkskammer für München und Oberbayern) w Monachium, gdzie mieszka i pracuje.
Od edycji 2015 jest kuratorką konkursu Amberif Design Award. Jej zadania obejmują rekomendację tematów konkursowych, doradztwo w zakresie doboru członków jury oraz wspieranie działań promujących konkurs.