AMBERIF 2020 W SIERPNIU

Gdańsk, 17.08.2020 r.

Tegoroczna pandemia miała wpływ na wiele wydarzeń targowych na całym świecie, w tym AMBERIF. W porozumieniu z większością wystawców, zarząd MTG SA podjął decyzję o przełożeniu terminu Targów z marca na sierpień. Wydarzenie odbędzie się w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych i z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa dla jego uczestników.

Gdańsk - Światowa Stolica Bursztynu. W jego centrum znajduje się Muzeum Bursztynu, przedstawiające najstarsze i najcenniejsze zabytki rzemiosła, Muzeum Inkluzji w Bursztynie z wystawą życia uwięzionego w płynnej żywicy przed milionami lat. Na słynnej ulicy Mariackiej znajduje się wiele sklepów, galerii i pracowni współczesnych bursztynników, a w całym mieście liczne odwołania do bursztynowego dziedzictwa. Targi Amberif, warsztaty międzynarodowych projektantów, wystawy w galeriach i muzeach, mnogość instytucji otoczenia biznesu bursztynniczego i jubilerskiego oraz uczelni mających w spektrum swoich zainteresowań badania związane z bursztynem sprawiają, że to tu przyjeżdża się po bursztynową biżuterię oraz aktualizację wiedzy związanej z bałtyckim bursztynem.

Targi Amberif. Dwa razy w roku, podczas największych w Polsce targów jubilerskich oraz największych na świecie targów bursztynowych, dostępny jest olbrzymi wybór bursztynowej biżuterii zarówno pod kątem wzornictwa, różnorodności oraz jakości. W roku 2020 w sposób szczególny chcemy zaakcentować pozycję światowego lidera proponując nową aranżację hali dedykowanej producentom biżuterii z bursztynem – od unikatowych egzemplarzy, limitowanych kolekcji, aż po biżuterię outdoor’ową, inspirowaną aktualnymi trendami mody jubilerskiej.

Design, Srebro, Złoto.
Duża część z 240 wystawców Amberifu to producenci oryginalnej biżuterii ze srebra i złota, kamieni jubilerskich, akcesoriów modowych. Nie brakuje tu także wiodących importerów i przedstawicieli producentów z Polski, Litwy, Włoch, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, Indii, Łotwy, Szwajcarii, Ukrainy, USA. Wyróżnikiem targów jest Galeria Projektantów z wyjątkową strefą designu i ofertą biżuterii artystycznej niemal 40 polskich i europejskich twórców sztuki złotniczej. Amberif to także największy przegląd urządzeń, narzędzi, półfabrykatów, surowców czy materiałów do produkcji jubilerskiej. Polscy producenci oraz przedstawiciele światowych liderów prezentują swoją ofertę w dedykowanej im strefie technologicznej.

Wiedza o bursztynie. Specjalistyczne wydarzenie targowe jest także corocznym pretekstem do opiniotwórczych spotkań ekspertów z wielu dziedzin biznesu, nauki i sztuki, miejscem wydarzeń kulturalnych. Targom zawsze towarzyszy bogaty program wystaw, seminariów i spotkań.

Znamy już wyniki tegorocznej, 24. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, w którym udział wzięło 130 artystów z 25 krajów. To kolejny imponujący wzrost zainteresowania konkursem. Na Amberif Design Award nadesłano 169 prac, blisko 15% więcej niż rok wcześniej. Nagrodzeni i wyróżnieni artyści pochodzą z Polski, Finlandii, Tajwanu oraz Iranu. Tegoroczny temat: „Ultimate Beauty” skłaniać ma do refleksji nad znaczeniem estetyki, a celem konkursu jest promocja bursztynu jako inspirującego tworzywa ingerencji artystycznych. Nagrodę główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska 10.000 zł otrzymał Marcin Tymiński, nagrodę bursztynową przyznano Helenie Lehtinen z Finlandii, nagrodę srebrną Meng-Ju Wu z Tajwanu. Jury przyznało dwa wyróżnienia: dla Adriany Lisowskiej oraz Fatemeh Darzidarounkola z Iranu.

Podczas targów poczekamy na dedykowany wystawcom konkurs AMBERIF SELECTION na najbardziej innowacyjny wzorniczo produkt prezentowany przez wystawców. Konkurs towarzyszący targom od 1995 roku w tej edycji pojawi się w nowej odsłonie, gdyż nie tylko będzie nagradzał najlepsze prace, ale będzie się wiązał z mocną i konsekwentną promocją zwycięzców poprzez kampanie reklamowe targów i branży w Polsce i na świecie.

Wśród wydarzeń towarzyszących, organizowanych w formule „Amberif po godzinach” wspomnieć należy o dwóch ważnych wystawach: autorskiej prezentacji biżuterii Jarosława Westermarka zorganizowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy pt. „Materializacje”, której wernisaż będzie miał miejsce w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, w Gdańsku przy ul. Warzywniczej 1 (27.08.2020, godz. 20:00) oraz retrospektywnej prezentacji najmłodszej generacji trójmiejskich designerów w Domu Uphagena, oddz. Muzeum Gdańska przy ul. Długiej 12, pt.: „Bursztyn bałtycki. Trendy 2011-2020”, dokumentującej najciekawsze obiekty bursztynnicze, jakie powstały w ramach projektu badawczo-wdrożeniowego, realizowanego od 10 już lat przez Urząd Miasta Gdańska, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu (internisaż: 28.08.2020, godz. 19:30).

Bezpieczeństwo na targach. Ze względu na pandemię Covid-19 obecny rok jest – nie tylko dla przemysłów kreatywnych – trudnym okresem wielu przewartościowań i niespodziewanych wyzwań. Przed takimi stają również organizatorzy imprez targowych. Amberif 2020 – pierwotnie zaplanowany w marcu – został w porozumieniu z przedstawicielami wystawców przeniesiony na ostatni weekend sierpnia. Wszystko wskazuje na to, że będą to jedne z nielicznych targów jubilerskich na świecie, które odbędą się w tradycyjnej formule, pozwalając spotkać się bezpośrednio wystawcom i nabywcom ich produktów. Wydarzenie odbędzie się w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych i z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa dla jego uczestników. Na terenie targów obowiązywać będą zalecenia i wytyczne rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, Polską Izbę Przemysłu Targowego, oraz Ministerstwo Rozwoju w zakresie imprez targowych. MTG SA zadbało o zwiększenie ilości serwisu sprzątającego, termowizyjny pomiar temperatury ciała uczestników, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa czy kontrolę ilości osób przebywających w obiekcie. Powyższe obostrzenia oraz zachowanie dystansu społecznego ma na celu maksymalizację bezpieczeństwa uczestników targów.

Mamy nadzieję, że zachowanie ciągłości organizacyjnej targów pozwoli na ich systematyczny rozwój także w kolejnych latach oraz zapoczątkuje proces odbudowy koniunktury.

Zapraszamy do AMBEREXPO w Gdańsku w dniach 26-29 sierpnia 2020! Warto TU być!

AMBERIF 2020
termin: 26-29.08.2020
miejsce: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
rzecznik prasowy targów Amberif: Michał Kosior | t. 609 090 935
project manager
: Anna Pilch | anna.pilch@mtgsa.com.pl | t. 58 554 91 07
patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska
partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
oficjalny przewoźnik targów:
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy


DOŁĄCZ DO NAS: