Zapowiedź AMBERIF 2019

TU BIZNES SPOTYKA SIĘ ZE SZTUKĄ

Informacja prasowa do pobrania (pdf)


Jak co roku, przez 4 marcowe dni, bursztynowy świat znów będzie się kręcił wokół Targów Amberif.
Tu biznes spotyka się ze sztuką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Impreza corocznie przyciąga do Gdańska ok. 6 tysięcy kupców z ponad 50 krajów świata.

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif to najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku swoją ofertę przedstawi 470 wystawców z 21 krajów: producenci biżuterii z bursztynem, kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi i technologii złotniczych. Szczególnym miejscem na targach jest Galeria Projektantów – tu wystawiane są prace artystów: nowatorskie, eksperymentujące z materiałem i zaskakujące odważnymi skojarzeniami.

Nowością tegorocznych Targów Amberif będzie Pawilon Włoski z grupą 18 wystawców z Sycylii i z regionu Kampanii – w tym ze słynącego z Dzielnicy Złotników Neapolu i ze znanego na całym świecie z produkcji wyrobów z koralu Torre del Greco. Włoscy jubilerzy – jak przystało na europejskiego lidera w produkcji biżuterii – zaprezentują najnowsze trendy w złotnictwie i w projektowaniu.

Amberif – więcej niż targi

Amberif to nie tylko miejsce spotkań biznesowych, ale też naukowych i kulturalnych. Stąd też z myślą o zaspokojeniu potrzeb różnych grup odwiedzających i wystawców powstał bogaty program edukacyjny i artystyczny. Głównie do naukowców – ale też i wszystkich osób śledzących rozwój interdyscyplinarnych badań bursztynu – adresowane jest 26. Seminarium o Bursztynie Bursztyn bałtycki (sukcynit): intrygująca żywica. Miłośnicy kamieni kolorowych nie powinni przegapić seminarium organizowanego przez Wysoką Radę Diamentów HRD w Antwerpii we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, które będzie poświęcone nowej certyfikacji laboratoryjnie otrzymywanych diamentów syntetycznych. Wykład wygłosi międzynarodowy ekspert oceny diamentów Wouter Vansteelant.

Podczas Amberifu zaplanowane są dwie premiery wydawnicze: publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego – Trend BOOK 2019, systematyzującej nowatorskie trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie, oraz Rozmów o designie, zainspirowanych przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz, współwłaścicielkę firmy jubilerskiej YES Biżuteria. Obu publikacjom będą towarzyszyły wystawy.

Wyjątkowym wydarzeniem w programie Targów jest wystawa prac Janusza Wosika – cenionego, choć mało znanego artysty – będąca formą upamiętnienia jego złotniczych dokonań. Zadania zgromadzenia jego rozrzuconych po świecie dzieł podjęło się Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na wystawie zobaczymy ponad 30 prac tego zmarłego w ubiegłym roku twórcy.

Kto  już „złapał” swoją szansę?

Podczas targów na specjalnej wystawie prezentowane będą prace laureatów 23. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. W tym roku Kurator konkursu –  Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium – zaproponowała motto Kairos, zapraszając uczestników, żeby rozpoznali właściwy moment i szybko wykorzystali swoją szansę. Jury pracowało pod przewodnictwem dr. Christianne Weber-Stöber, dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Sztuki Złotniczej. Z wyjątkowej okazji „złapania” swojej szansy skorzystało w tym roku aż 147 artystów z 28 krajów. – Jak widać zachwyt bursztynem zatacza szerokie kręgi i jest ciekawą inspiracją dla artystów – podsumowała Barbara Schmidt. I jest to pierwsza edycja, w której w ścisłej czołówce laureatów nie ma polskich twórców. Wygląda na to, że zagraniczni artyści zdają się coraz lepiej rozumieć duszę bursztynu!  Nagrodę Główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska zdobył Alberto Dávila Quesada z Meksyku, Nagrodę  Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników Martin Radt z Niemiec, Nagrodę Srebrną Laurent Brune z Niemiec.

Uroda bursztynu bałtyckiego i wysoki kunszt twórców promowane są także w innych prestiżowych konkursach, których laureatów poznamy już podczas targów:

  • Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego (w kategoriach: wzornictwo oraz mistrzostwo jubilerskie) – konkurs dla wystawców Targów Amberif
  • Bursztynowe Rzemiosło – otwarty konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw
  • Bursztynowa Kula – nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na Targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W czasie targów poznamy również Bursztynnika Roku 2018. To tytuł przyznawany przez  Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobie, która poprzez swoje działania przyczyniła się znacząco do promocji bursztynu bałtyckiego i popularyzacji wiedzy na jego temat.

Biżuteria i moda – symbioza idealna

Biżuteria zawsze idzie w parze z modą! Dlatego uroczystość otwarcia targów (środa, 20 marca) uświetni wyjątkowy pokaz mody Amber in fashion. Będzie on „podwójnie” bursztynowy: publiczność zgromadzona w foyer AMBEREXPO będzie mogła podziwiać go nie tylko w nowoczesnej biżuterii, ale także za oknem – inspiracją do fantastycznej bryły piłkarskiego stadionu był bowiem bursztyn! Na wybiegu  zobaczymy kolekcje: LA VIA DELL’ AMBRA Doroty Gulbierz (biżuteria) i Joli Słoma & Mirka Trymbulaka (moda) oraz CLASSIC  z biżuterią Pecunia FORGET-me-NOT i strojami Michała Starosta MIchaelAgnes.

Pokaz Amber in fashion da nam przedsmak tego, co czeka nas dwa dni później: artystycznym zwieńczeniem Amberifu  będzie gala Gdańsk Amber Look (piątek, 22 marca). Tego wieczoru zgromadzona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność podziwiać będzie autorskie kolekcje przygotowane przez siedem duetów składających się z projektantów mody i biżuterii: Danka Czapnik & Katarzyna Konieczka; Marcin Bogusław & Marcel Iwański; Sława Tchórzewska & Patryk Wojciechowski; Ireneusz Glaza & Paweł Węgrzyn; Dorota Cenecka & Dominika Czarnecka; Danuta Kruczkowska & Larysa Knap; A2 Anna Węsierska & Olga Ziemann.

– Tegoroczne kolekcje będą nowoczesne, dynamiczne, awangardowe, zaskakujące. Od mody ulicznej, poprzez instalacje, po stroje wieczorowe. Wszystko po to, by rozbudzić miłość do bursztynu w młodym pokoleniu – zapowiada Michał Starost, dyrektor artystyczny GDAŃSK AMBER LOOK. Inspiracje – jak zawsze – będą różne, ale wspólny mianownik jeden: bursztyn i design.

Więcej informacji: www.amberif.pl 
AMBERIF 2019
termin: 20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00
miejsce:  Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
organizator:  Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
dyrektor projektu:  Ewa Rachoń  | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134
patronat honorowy: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska
partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.