Amberif Design Award 2019

Kairos

To recognise the right moment and quickly take the chance is an important strength we all need. We should not to be afraid or hesitate to seize an appropriate opportunity.
Kairos offers such quality moments of chance, luck and opportunity. Kairos enables us to say what needs to be said at the right time.

The Amber Fair and their organisers offered such a Kairos moment for artists and designers within the amber contest. A new record of participation is set by the 117 artists from 28 countries who applied for being mentioned in the catalogue’s shortlist and to win one of the prestigious prizes.

An international jury opened up a vivid discussion of how to reflect Kairos within contemporary jewellery. Coming from various backgrounds - education, history of art, art and museum - the experts came to united decisions about quality and intensity. They awarded the three prizes to young and experienced artists with a jewellery and sculpture background. Additionally, they awarded one honourable mention to highlight the high standards.

Barbara Schmidt, February 2019

Nagrodzone prace

Uzasadnienie

NAGRODA GŁÓWNA: ALBERTO DÁVILA QUESADA, MEKSYK za pracę 023045
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska 10.000 zł
  • Odważna interpretacja hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii, jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu.

NAGRODA BURSZTYNOWA:
MARTIN RADT, NIEMCY za pracę 343081
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników 1 kg bursztynu
  • Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki.

NAGRODA SREBRNA:
LAURENT BRUNE, NIEMCY za pracę 460781
1 kg srebra
  • Praca ta ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.

Wyróżnienie

Publikacja w katalogu targowym

Tytuł konkursu

Kairos

Rozpoznaj właściwy moment i szybko wykorzystaj okazję! Nie bój się, ani nie wahaj, tylko chwytaj tę szansę! Dodaj skrzydeł swojej myśli, a idealna odpowiedź wpadnie Ci w ręce! Starożytni pitagorejczycy uważali kairos za jedno z najbardziej podstawowych praw rządzących wszechświatem, łączące ze sobą jego dualistyczne cechy. Podążając za nimi, czas daje kairosowi chwile cennej szansy, szczęśliwego trafu i okazji. Tym samym kairos nakazuje, że to, co trzeba powiedzieć, należy powiedzieć we właściwym czasie.

Użycie bursztynu do wyrażenia idei kairosa jest czymś naturalnym. We właściwym momencie kairos był konieczny do zatopienia owada, do uchwycenia go w czasie, a potem trzeba było już tylko cierpliwie czekać. We właściwym momencie odkrywamy bursztyn w pełnej krasie i dojrzałości jego niezwykłych barw.

Targi Amberif zapraszają artystów z całego świata do podzielenia się przez swoje prace własną koncepcją kairosa. Pochwyćcie kairosa, skorzystajcie z okazji i nie pozwólcie zmarnować się chwili. Międzynarodowe jury czeka na Waszą interpretację kairosa.

Barbara Schmidt
kuratorka konkursu