Amberif Design Award 2019

Kairos

Rozpoznanie właściwego momentu i wykorzystanie szansy to ważna umiejętność, której wszyscy potrzebujemy. Nie powinniśmy się bać, ani wahać, tylko chwytać nadarzającą się okazję.
Kairos daje nam chwile cennej szansy, szczęśliwego trafu i okazji. Kairos pozwala nam wypowiedzieć we właściwym czasie to, co powiedzieć trzeba.

Targi Amberif i ich organizatorzy przygotowali taki właśnie moment z kairosem dla artystów i projektantów w ramach konkursu na projekt biżuterii z bursztynem . Padł w nim nowy rekord uczestnictwa 117 artystów z 28 państw, którzy przysłali zgłoszenia ubiegając się o umieszczenie na liście w katalogu i o prestiżowe nagrody.

Międzynarodowe jury otworzyło żywą dyskusję o tym, jak oddać koncepcję kairosa we współczesnej biżuterii. Eksperci pochodzący z różnych środowisk – ze świata edukacji, historii sztuki, sztuki i muzealnictwa – podjęli jednogłośne decyzje co do jakości i intensywności prac. Przyznali trzy nagrody młodym i doświadczonym artystom z wykształceniem jubilerskim i rzeźbiarskim. Dodatkowo jury przyznało jedno wyróżnienie podkreślając wysoki poziom zgłoszonych prac.

Barbara Schmidt, luty 2019 r.

Nagrodzone prace

Uzasadnienie

NAGRODA GŁÓWNA: ALBERTO DÁVILA QUESADA, MEKSYK za pracę 023045
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska 10.000 zł
  • Odważna interpretacja hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii, jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu.

NAGRODA BURSZTYNOWA:
MARTIN RADT, NIEMCY za pracę 343081
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników 1 kg bursztynu
  • Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki.

NAGRODA SREBRNA:
LAURENT BRUNE, NIEMCY za pracę 460781
ufundowana przez KGHM Polska Miedź 1 kg srebra
  • Praca ta ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.

Wyróżnienie

Publikacja w katalogu targowym

Tytuł konkursu

Kairos

Rozpoznaj właściwy moment i szybko wykorzystaj okazję! Nie bój się, ani nie wahaj, tylko chwytaj tę szansę! Dodaj skrzydeł swojej myśli, a idealna odpowiedź wpadnie Ci w ręce! Starożytni pitagorejczycy uważali kairos za jedno z najbardziej podstawowych praw rządzących wszechświatem, łączące ze sobą jego dualistyczne cechy. Podążając za nimi, czas daje kairosowi chwile cennej szansy, szczęśliwego trafu i okazji. Tym samym kairos nakazuje, że to, co trzeba powiedzieć, należy powiedzieć we właściwym czasie.

Użycie bursztynu do wyrażenia idei kairosa jest czymś naturalnym. We właściwym momencie kairos był konieczny do zatopienia owada, do uchwycenia go w czasie, a potem trzeba było już tylko cierpliwie czekać. We właściwym momencie odkrywamy bursztyn w pełnej krasie i dojrzałości jego niezwykłych barw.

Targi Amberif zapraszają artystów z całego świata do podzielenia się przez swoje prace własną koncepcją kairosa. Pochwyćcie kairosa, skorzystajcie z okazji i nie pozwólcie zmarnować się chwili. Międzynarodowe jury czeka na Waszą interpretację kairosa.

Barbara Schmidt
kuratorka konkursu