Amberif Design Award 2021

Skarb – Treasure – Bijou - Schatz

Biżuteria jest często darem miłości. Czasem dziadków, którzy hołubią swoje wnuki i chcą skrystalizować swoją miłość w namacalnym wyrazie pamięci. Czasem przyjaciół, podkreślających wspólnie spędzone chwile biżuterią, która reprezentuje ich wzajemne zrozumienie. Albo kochanków, którzy ujawniają światu swoje uczucia, nosząc podarowany naszyjnik czy pierścionek.

W wielu językach, mówiąc o swoich bliskich i o swojej biżuterii, używamy tego samego słowa. W dzisiejszych czasach sprowadzamy wszystko do sedna: do osób nam najbliższych. Dzięki ciepłu barw i miękkości wyrazu bursztyn zdaje się być idealnym środkiem przekładu naszej miłości na obiekt trwały. Dzięki artystycznej realizacji staje się skarbem. A wyjątkowość zyskuje, ponieważ jest darem od naszego skarbu.Termin targów Amberif został przełożony – ze względu na światową sytuację, w jakiej się znaleźliśmy – ale konkurs odważnie zrealizowano. Zaś nagrodą za odwagę organizatora była entuzjastyczna reakcja uczestników. Na 25. edycję konkursu nie mogły przypaść bardziej pamiętne okoliczności. Padł nowy rekord uczestnictwa! 210 artystów mieszkających w 31 krajach ubiegało się o wpisanie na listę finalistów w konkursowym katalogu oraz o zdobycie jednej z trzech prestiżowych nagród, hojnie ufundowanych przez Miasto Gdańsk i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zastosowań bez wątpienia możemy powiedzieć, że wyłoniony został dodatkowy zwycięzca: kreatywność!

Międzynarodowe jury zapoczątkowało ożywioną dyskusję na temat sposobu odzwierciedlania, w obecnych warunkach, tematu drogocenności i emocji w biżuterii. Organizatorzy przenieśli proces wyłaniania prac w tryb on-line. W ten sposób międzynarodowi jurorzy dokonali najpierw wstępnej selekcji, a drugiego dnia prowadzili intensywne dyskusje na temat wybranych przez siebie kandydatów. Eksperci pochodzący z różnych środowisk – ze świata edukacji, historii sztuki oraz sztuk pięknych – podjęli jednogłośne decyzje w oparciu o jakość ocenianych zgłoszeń. Trzy nagrody przyznali pracom wybitnym, a trzech twórców wyróżnili doceniając i podkreślając ich starania.

Barbara Schmidt, kwiecień 2021 r.

Nagrodzone prace

Wyróżnienia

Publikacja w cyfrowym katalogu Amberif Design Award 2021