Amberif Design Award 2020

Ostateczne piękno

Piękno jest również dla oczu, ale przede wszystkim tworzy ono i stabilizuje naszą tożsamość. Za piękne uważamy osoby charyzmatyczne, podobnie jak z chęcią przyjmujemy piękno przedmiotu, jeśli niesie za sobą historię. Nasze dążenie do piękna jest w rzeczywistości dążeniem do życia. Doceniamy więc takie piękno, które trwa dłużej niż chwilę i uwodzi nas ku życiu. Bursztyn emanuje tym szczególnym rodzajem piękna. Szerokim wachlarzem naturalnych barw podkreśla on piękno i tożsamość osoby go noszącej. Naturalne inkluzje i drobne spękania bursztynu opowiadają o życiu wykraczającym poza doskonałość. W ramach konkursu Amberif Design Award poszukujemy biżuterii z bursztynem będącej komentarzem do ostatecznego piękna.

Barbara Schmidt – kuratorka konkurs

Nagrodzone prace

Uzasadnienie

NAGRODA GŁÓWNA: MARCIN TYMIŃSKI, POLSKA za pracę 101974
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska 10.000 zł
  • Delikatne podejście do tematu prezentuje bardzo wysublimowane zrozumienie koncepcji konkursu. Dialog pomiędzy naturalnym materiałem a tworzywem sztucznym i ich równe traktowanie nadaje pracy wartość ponadczasową i holistyczną. Zostawia miejsce na wyobraźnię.
NAGRODA BURSZTYNOWA: HELENA LEHTINEN, FINLANDIA za pracę 202020
  • Na pierwszy rzut oka praca super-prosta. A jednak jest ona niczym dokument. Przywodzi pytania o tłach kulturowych, odnosi się w sposób konceptualny do klasycznych naszyjników. Jest to pamiętnik ewolucji, narracja zbudowana z wielu indywidualnych historii i wyborów.
NAGRODA SREBRNA: MENG-JU WU, TAIWAN za pracę 572342
  • Niełatwe od strony technicznej połączenie stopu metalu z bursztynem wymagające wiedzy o procesach metalurgicznych i właściwościach fizycznych organicznego bursztynu. W rezultacie powstał talizmatyczny obiekt o wewnętrznym świetle.

Wyróżnienia

Publikacja w cyfrowym katalogu Amberif Design Award 2020